Mutluluğun ve Başarının Sırrı: Dengeli Yaşam

Mutluluğun ve başarının sırrı yaşamda dengedir. Farkındalığımızı arttırıp, bizi biz yapan yaşam alanlarında ne kadar dengeli olursak yaşam kalitemizde o kadar artar. Son yıllarda insanların mutsuz olmasının en önemli sebebi; sadece bir alana ağırlık verip, diğer alanlarda eksik olmalarıdır.

Her insan yaptığı her şeyi aslında mutlu olmak için yapar. Ulaşmak istediği huzurlu ve mutlu bir yaşamdır. Ruhsal ve bedensel dengeye ulaşmak için hangi alanda eksik olduğunu keşfetmek dengeli bir yaşam için ilk adımdır. Peki, işe nereden başlamak gerekir? Denge için neler yapılmalıdır?

Yaşamda denge dört bacaklı bir masanın dengede olup yere sağlam basaması gibidir. Nasıl ki bacaklardan biri kısa olduğunda masa sallanırsa yaşantımızdaki dört ana unsur da dengede olmazsa bizim ayaklarımızda yere sağlam basamaz. Biz buna yaşamın dört alanı diyoruz. Bunlar; ben alanı, hedefler alanı, ilişkiler alanı ve yaşamın anlamı alanıdır.
Ben alanı; kendiniz için yaptığınız faaliyetleri kapsar. Kendiniz için neler yapıyorsunuz? Ruhsal ve bedensel gelişiminiz için neler yaptınız? Neler yapmayı planlıyorsunuz? Maalesef çoğumuz başkaları için yaşıyor ve onların isteklerini, geleceklerini ve gelişimlerini kendimizden daha fazla düşünüyoruz. Kendimiz için kaygılanmak yerine başkaları için kaygılanıyor neredeyse kendimizi unutuyoruz. Değişime, yeniliğe ve iyileşmeye kendimizden başlarsak daha etkili sonuçları alabiliriz.

Hedefler alanı; belki de en çok ağırlık verdiğimiz alan bu alandır. Herkesin ulaşmak istediği hedefleri var. Ağırlığı o kadar çok ki, hedeflerimize ulaşmak için diğer tüm alanlardan vazgeçiyoruz. Hedeflerimize ulaşmak için kendimize ayırdığımız zamanı azaltıp, yoğun bir iş temposunda kendimizi kaybediyoruz. Açık, ulaşılabilir ve ölçülebilir hedefler koymayıp hedeflerden çok bir amaç uğruna yaşıyoruz. Zaman planlaması yapmadan, bu hedeflere ulaşmak için ihtiyaçlarımızı tespit etmeden yola çıkıp maalesef yolda kalıyoruz.
İlişkiler alanı; toplumsal bağların ve tat bırakan ilişkilerin giderek azaldığı bu günlerde sohbetinden keyif aldığımız ve birlikte olmaktan mutluluk duyduğumuz insan sayısı sürekli azalmaktadır. Hayatın koşturması içinde ilişkiler kopmakta ve insan yalnızlığa sürüklenmektedir. Hâlbuki birlikte yaşamak zorunda olan insanoğlu ilişkileri sonlandırmak yerine bunu daha etkin hale getirecek tedbirler almaya çalışsak yaşam kalitemiz de bir o kadar artacaktır.

Yaşamın anlamı; Yaşam amacın ne? Bugünlerde sıkça duyduğumuz sorulardan birisidir. Yaşamı evrensel bir amaca bağlamak insanları en çok mutlu eden şeylerden birisidir. Bir amaç için yaşamak ve bu amaca uygun değerlerle ve davranışlarla bunu göstermek. Yaratılan her şey bir amaç için bu dünyada. Siz hangi amaçla buradasınız?
Aslında her bir başlık üzerinde saatlerce konuşulabilecek ve çalışılacak başlıklardır. Burada bunları kısaca anlatmak gerçekten zor. Gerisi size kaldı. Amacımız bir farkındalık yaratmaktı.

Mutluluğu ve başarıyı arıyorsanız bu dört alanla neler yapıyorsunuz?

Neler yapabilirsiniz? Biraz düşünün.

Siz hangi alanda daha fazla enerji harcadığınızı ve nelere ihtiyacınız olduğunu daha iyi biliyorsunuz.

Dengeli bir yaşam için farkındalığınızın artması dileğiyle.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir