Değişim İçin Sorumluluk Al: Kendi Yolunu Keşfet, Hayatın Farkına Var

Tüm yaşamı boyunca neyi nasıl yapması gerektiği söylenmiş insanlara artık hayatın sorumluluğunu al ve yapman gerekenleri yap dediğinizde, kendini kocaman bir boşlukta yalnız hissetmektedir. O ana kadar hayatı başkalarının arzu ve istekleriyle yaşamış, yaşama dair kendisine tek bir soru bile sormamış birey ne yapacağını ve bunu nasıl yapacağını bilememektedir.

Yetiştirdiğimiz çocukların birer birey haline geldiğinde özgüven sorunu yaşamasının en önemli sebeplerinden biriside budur. Hayatı yaşarken insiyatif verilmemiş, kararlar almasına yardımcı olunmamış, daha önemlisi nasıl karar alacağını bilmeyen bireyler, başkalarının tavsiyelerine ve sözlerine her zaman bağımlı kalmaktadır. Oysaki her birey ve durum özeldir ve kişiden kişiye değişir. Bu sebeptendir ki her zaman farklı sonuçlar ortaya çıkar. Çünkü bana uygun çözümler size uygun olmayabilir.
Küçük yaşlardan itibaren tüm çocuklara doğru sorular sorarak onların ilerledikleri yolda kendileri için en uygun kararlar almasına yardımcı olabiliriz. Anne ve baba olarak tabii ki onların yaşam yolculuğunda tecrübelerimizi ve deneyimlerimizi onlarla paylaşıp bir farkındalık yaratmalıyız. Ancak onların hayatlarına tümüyle müdahale ederek onların bizlere bağımlı bir birey olmasına da müsaade etmeyelim.

Değişim ve dönüşümün gerçekleşmesi için bunun bireyin içinden başlaması gerektiğini artık biliyoruz. Davranış değişikliği gerçekleştirmek için öncelikle kimlik değişimi olması gerektiğini önceki yazılarımızda sıklıkla hatırlattık.

Geçmişi değiştirmek şu an elbette mümkün değil ama geleceği şekillendirmek bizim elimizde. İşe bir yerden başlayıp, yaşama ve başarıya ait inançlarımızı değiştirmenin zamanı geldi. Tam olarak şu an yeni bir hayata merhaba diyelim. Geçmişin kazanımlarını geleceğe nasıl yansıtırız ona bakalım. Muhtaç olduğumuz gücün damarlarımızda olduğunu biliyoruz. İhtiyacımız olan tüm kaynaklara sahibiz.

Hadi hep birlikte şu soruya cevap bulalım. Tam olarak ne istiyorum? Bu soruya vereceğiniz cevap tüm yaşam alanlarınızı ve kararlarınız etkileyecektir. İsteklerinize odaklanın ve nelere ihtiyacınız olduğunu keşfedin. Yaşayacağınız bu farkındalık yaşam kalitenizi arttıracak ve gereksiz yüklerden kurtulacaksınız. Saygı ve sevgilerimle.

1 thoughts on “Değişim İçin Sorumluluk Al: Kendi Yolunu Keşfet, Hayatın Farkına Var”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir