Mutluluğun Tarifi ve Kişisel Mutluluk Arayışı

Mutlu musun? Mutlu muyuz? Son günlerde üzerinde en çok konuşulan konulardan birisi de mutluluk. Ulusal ve uluslararası birçok programda ve sosyal medyada sürekli bu konu karşımıza çıkıyor. Herkes kendine göre bir mutluluk tarifi veriyor. Asıl soru ‘’Bu tarifleri verenler ne kadar mutlu?’’

Mutluluğun tarifini tam olarak yapmak gerçekten zor. Hepimizin dünyaya ve olaylara bakış açısı farklı olduğuna göre, birimiz içi uygun olan tarif diğerimiz için uygun olmayabilir. Çünkü her kişi ve her durum özeldir ve kendi başına değerlendirilmesi gerekir. Sizi mutlu eden şeyler diğerlerini mutlu etmeyebilir. Ancak bizlerin bilinçaltı kodlaması genelleme yapmaya müsait olduğundan aynı şeylerle üzülüp aynı şeylerle mutlu olacağımız konusunda bizi yanıltıyor. Dolayısıyla biz nasıl mutlu oluyorsak diğerlerini de öyle mutlu etmeye çalışıyoruz.

Mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun sebebi maalesef çoğunlukla dış kaynaklar. Çevremizde olup biten olaylar, bunlara bakış açımız, değerlerimiz ve tüm yaşam alanlarımızda olan şeylerle ilişkilerimiz bizim mutluğumuzu sürekli etkiliyor. İçsel mutluluk yerine çevresel etkilerle meydana gelen mutluluk halleri yaşantımızı daha çok etkiliyor. O yüzden sürekli bir mutluluk halinden çok, kısa süreli iyi hissetme halleri yaşıyoruz.

Daha küçük yaşlardan itibaren başkalarını mutlu edersen sende mutlu olursun inancıyla; kendi mutluluğumuzdan önce başkalarının mutluluğu için çalışıyor ve başkalarının da bizim mutluluğumuz için çalışmasını istiyoruz. Oysa yukarda yazdığım gibi mutluluğun o kadar çok tanımı var ki, başkalarını tam olarak mutlu etmek pek mümkün gözükmüyor. Ne yaparsanız yapın sizin yaptıklarınızdan memnun olmayacak birileri mutlaka olacaktır. Yada yaptıklarınızı maalesef yetersiz göreceklerdir.

Mutlu olmak için öncelikle bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Başkalarını mutlu ederek mutlu olan insanlar mutlaka vardır. Bunlara diyecek bir sözümüz yok. Bunları yaparak mutlu oluyorsan devam et. Eğer böyle davranarak mutsuz oluyorsan, yaptığın şeylerin listesini tutup aynı şeyleri başkalarından bekleme. Hayatından beklentileri çıkar ve seni mutlu edecek aktivitelere zaman ayır. Sen mutlu olursan çevren de mutlu olur.

Mutluluk tanımını yap ve bu tanıma göre yaşa. Göreceksin ki hayat daha kolay ve daha anlamlı olacaktır. Saygılarımla.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir