Farkındalığın Gücü: İçimizdeki Kaynakları Keşfetme ve Değişim

Aralık ayının son haftasında NLP (Nörolinguistik Programlama) eğitiminin 5nci gününü tamamlamış ve biraz dinlenmek için eğitim merkezinin yanındaki parka geçmiştim. Parkta oynayan çocukların cıvıltısına havada ahenkle dans eden kuşlarda katılıyordu. Orada kurs boyunca her sabah öğretmenimizin hepimize tek tek sorduğu bir soruya da cevap arıyordum aslında.”Bugün dünden farklı olarak neyi fark ettiniz?’’ Bugün bu soruyu kime sorsam cevabını hala tam olarak alamıyorum. Farkındalık ışıktır. Yeni başlangıçlar için basamaktır, yaşamaktır ve hissetmektir.

Ben bu düşünceler içindeyken, tam o sırada, yaprakları tamamen dökülmüş küçük bir ağaca bir kuş grubu kondu. Sanırım yorgun düşmüşler ve kısa bir mola vermişlerdi. Çok geçmeden birisi hariç diğerleri tekrar havalandı. O esnada dalda kalan kuş dikkatimi çekti. Neden kalmıştı? Meraklı gözlerle ne yapacağını seyrederken kuşun bulunduğu dala takılı kaldığını fark ettim. Uçmaya çalışıyor ancak başaramıyordu. Sanki ayağından dala bağlanmış gibiydi. Çıkardığı seslerden ve kanat çırpışından durumdan hoşnut olmadığı anlaşılıyordu. Panikle oradan kurtulmaya çalışıyordu. Bir kaç dakika geçmişti ki üç arkadaşı onun yanına geldi ve ona yardım etmeye başladı. Hep beraber kanat çırpıp gagalarıyla dalda mahsur kalan arkadaşlarının bulunduğu dalı gagalıyorlardı. Uzun uğraşın sonucunda maalesef başarılı olamadılar ve oradan ayrıldılar. Bizim kuş, ki ben ona ”HAYAT” diyorum orada kaldı. Gagalamaya devam etti. Bıkmadan usanmadan mücadelesini sürdürdü. Bir müddet sonra çabalarının karşılığını aldı ve takıldığı yerden kurtuldu. Artık bulunduğu yerden daha yükseklere doğru uçmaya hazırdı. Engellerinden kurtulup yükseklere ulaşan insanlar gibi hür ve bağımsız olarak uçtu.

İşte tam o an beynimde bir şimşek çaktı.”Ne kadar destek ve yardım alırsan al, seni düştüğün durumlardan kurtarıp, daha yükseklere çıkaracak güç senin içinde.” Ve ”Sen ihtiyaç duyduğun bütün kaynaklara sahipsin.” Yeter ki çaba göster. İşte bu benim için en büyük farkındalıktı.

İnsan yaratılışı gereği, diğer insanlarla birlikte yaşamalı, onlarla sağlıklı ilişkiler kurmalı ve el birliği ile bütün güçlüklerin üstesinden gelmelidir. Ancak kendi gücünün farkında olmalı ve kendisine yardım edecek en büyük gücünde kendi içerisinde olduğunu unutmayacak. Akıldan çıkartılmaması gereken en önemli hususlardan birisi de ”Sen daha iyiye daha güzele ulaşmak için, saplandığın bataklıktan çıkmak için gereken gayreti göstermiyor daha yükseklere uçmak için çabalamıyorsan, dış yardımlarla ancak bir yere kadar ulaşabilirsin. Gerçekten muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızda dolaşıyor.

İçinde bulunduğumuz olumsuz durumlardan, olumsuz duygu ve düşüncelerle çıkamayız.İşe sahip olduğumuz iyi ve güzel şeylerin farkına vararak başlayalım.Farkı fark edelim.Her zaman hatırlayalım ki; bizden çok daha zor şartlarda yaşam mücadelesi veren ama değerlerini ve onurlarını çiğnemeden şerefli bir hayat süren ve başarı basamaklarını hızla tırmanan milyonlarca insan var bu dünyada.Bunların yanında takıldığı dalda hala yardım bekleyen ama içindeki gücün farkında olmayan milyonlarca insanda onlarla birlikte yaşıyor.

Peki, siz neyin veya nelerin farkındalığı ile yaşıyorsunuz? Bunca yıl karşılaştığınız zorlukların üstesinden nasıl geldiniz?  Siz güçlü olmasaydınız bunları başarabilir miydiniz? Kaderinize razı olup da otursaydınız bu kadar başarılı olabilir miydiniz?

Değişim ve dönüşüm her zaman içerden başlar. Yumurta içerden kırılırsa yaşam başlar, dışarıdan kırılırsa yaşam sona erer. Siz değişmeye ve ayaklarınızın üzerinde durup ileri gitmeye hazır mısınız? Cevabınız evet ise, kabuğunuzu kırın ve dışarı çıkın. Yeni ve güzel bir hayat sizi bekliyor. Saygılarımla

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir